• „Poznaj Polskę”

        • W dniach: 29.04.2022 r. – 01.05.2022 r. odbyła się wycieczka zorganizowana w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” współfinansowanego w 80% przez Ministra Edukacji i Nauki, natomiast 20% stanowił wkład własny uczniów. W przedsięwzięciu wzięło udział 15 uczniów oraz 2 opiekunów Zespołu Szkół im. gen. Ludwika M. Paca w Dowspudzie. Wycieczka odbyła się szlakiem: Częstochowa – Kraków – Łagiewniki – Oświęcim. Jej celem było wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego, poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki. 29.04.2022 r. wyruszyliśmy z Dowspudy. W Częstochowie zatrzymaliśmy się w Domu Pielgrzyma im. św. Jana Pawła II, gdzie zjedliśmy kolację, po czym w godzinach od 18.00 do 21.30 zwiedziliśmy klasztor na Jasnej Górze, uczestniczyliśmy w wieczornej Mszy Świętej oraz w Apelu Jasnogórskim. 30.04.2022 r. zjedliśmy śniadanie w Domu Pielgrzyma, po czym o 8 rano wyruszyliśmy do Krakowa. O 10.15 rozpoczęliśmy zwiedzanie Sukiennic. O 12.00 zwiedziliśmy z przewodnikiem Zamek Królewski na Wawelu. Od 15.40 zwiedzaliśmy do Muzeum Czartoryskich.  O 17 zjedliśmy obiad w Metropolitan Apartments, po czym o 18.00 wybraliśmy się do Łagiewnik, gdzie odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, po czym wybraliśmy się windą na wieżę widokową w owym sanktuarium. 01.05.2022 r. o 8 rano zjedliśmy śniadanie w Metropolitan Apartments, po czym wyruszyliśmy do Oświęcimia. Od 10.40h zwiedzaliśmy muzeum w Oświęcimiu, wybraliśmy się również do Brzezinki. O 14.15 zjedliśmy obiad w restauracji „Restaurant by the museum”. O 15.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. W Dowspudzie byliśmy ok. 24 h.

        • Szkolenie hotelarzy

        • Dziś (1 marca - wtorek) klasy hotelarskie brały udział w niesamowitym szkoleniu zorganizowanym przez Akademię kulinarną Marcina Budynka razem z Fundacją Promocji Mięsa Drobiowego. 

          ​​​​​​​Dziękujemy za przekazaną wiedzę i pełen profesjonalizm

        • „TŁUSTY CZWARTEK”

        • Pod patronatem Zespołu Szkół im gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie

          skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły!

          Tłusty czwartek tuż, tuż!  Pączki, faworki, oponki, donaty, racuchy…! Gama zapustowych smakołyków jest ogromna. A co Wy zaproponujecie na ten szczególny czas?

          Przedmiotem konkursu jest wykonanie słodkiej pyszności na tłusty czwartek oraz przyniesienie jej do sekretariatu szkoły z opisem (imię, nazwisko, klasa, może autorski przepis) dnia 24.02.2022 r. Inwencja twórcza mile widziana.

          Punktowane będą: pomysł, ciekawa i estetyczna forma prezentacji, smak.

          Komisja konkursowa w składzie: Pani Katarzyna Walendzewicz, Pani Joanna Wojnowska, Pan Zenon Lach, czeka na zgłoszenia do 24 lutego 2022 r. Ogłoszenie wyników następnego dnia na stronie internetowej i FB szkoły.

          SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

        • Dzień Bezpiecznego Internetu

        • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.  

          Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.  

          Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzić będziemy 8 lutego

          DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

          Zobacz filmik:

        • Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE)

        • Szanowni Państwo,

          w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) dostarczamy do szkół w całej Polsce szybki, bezpłatny i bezpieczny internet. Wiemy, że towarzyszy on Państwu w codziennej pracy, podobnie jak udostępniane przez nas materiały edukacyjne. Mamy nadzieję, że dzięki nim lekcje stają się jeszcze ciekawsze, a kompetencje cyfrowe uczniów – coraz wyższe.

          Dodatkowo przygotowaliśmy narzędzie, które pomoże dbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników internetu również poza szkołą. Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE – mOchrona to rozwiązanie wspierające ustalanie reguł dotyczących korzystania z sieci i aplikacji oraz pozwalające rodzicom (opcjonalnie) na dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Można ją pobrać bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.

          Kształtowanie bezpiecznych nawyków cyfrowych musi opierać się przede wszystkim na rozmowie i odpowiedniej wiedzy. Rozwiązania technologiczne, takie jak narzędzia ochrony rodzicielskiej, mogą być znaczącym wsparciem w tym procesie. Zachęcamy do przekazania informacji o aplikacji mOchrona rodzicom Państwa uczniów.

          Przygotowaliśmy gotowy materiał dla rodziców w dwóch wersjach – elektronicznej i przeznaczonej do druku. Można go wykorzystać na różne sposoby:

                 przekazać na osobistym spotkaniu, np. zebraniu,

                 umieścić w widocznym miejscu w szkole,

                 wysłać mailem,

                 opublikować na stronie internetowej szkoły,

                 umieścić w dzienniku elektronicznym.

          Więcej informacji o naszym nowym narzędziu można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona. Zachęcamy również do zapoznania się z aktualnością „5 pytań o… aplikację mOchrona”.

          Z serdecznymi pozdrowieniami

          Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

          Ulotka dla nauczyciela

          Ulotka dla rodzica

        • Konkurs - NAJCIEKAWSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY

        • REGULAMIN KONKURSU NA „NAJCIEKAWSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY":

          1.ORGANIZATORZY KONKURSU:Organizatorami konkursu pt. „ NAJCIEKAWSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY"są Dyrektor Zespołu Szkół w Dowspudzie oraz p. Katarzyna Walendzewicz

          2. PRZEDMIOT KONKURSU:Przedmiotem konkursu jest wykonanie stroika bożonarodzeniowego.

          3. CELE KONKURSU:

          • edukacja w zakresie poznawania obyczajów, symboliki i znaczenia świątecznych elementów związanych z obrzędowością ludową,
          • kultywowanie tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia,
          • rozwijanie kreatywności, innowacyjności poprzez pobudzenie aktywności twórczej ,
          • kształtowanie wyobraźni plastycznej,
          • rozwijanie zdolności manualnych.

          4. TECHNIKI WYKONANIA:Stroiki powinny być tradycyjne - wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: orzechy, suszone owoce, szyszki, kora, igliwie, ozdoby zrobione z bibuły, papieru, opłatka, nici, masy solnej, modeliny, słomy, siana, zboża, drewna, zasuszonych roślin, waty oraz elementów wykonanych samodzielnie.Stroiki powinny być funkcjonalne, czyli takie którymi można udekorować świąteczny stół.

          5. UCZESTNICY KONKURSU:Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów NASZEJ szkoły.

          6. WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE:Każdą pracę należy podpisać, tj. podać: imię i nazwisko , klasę.

          Stroiki należy dostarczyć do Pracowni Hotelarskiej, w sytuacji kiedy nie będzie możliwości dostarczenia osobistego (nauczanie zdalne)  należy je sfotografować i wysłać zdjęcie na adres k.walendzewicz@zsdowspuda.pl  do dnia 17 XII 2021 r. 

          7. KOMISJA KONKURSOWA:O wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje komisja konkursowa powołana przez Organizatorów.Komisja zobowiązana jest do zachowania bezstronności podczas oceny poszczególnych prac.

          Jury będzie zwracało uwagę na:-oryginalność kompozycji,-estetykę wykonania,       -wykorzystanie materiałów naturalnych.

          Ogłoszenie wyników nastąpi dnia 20 XII 2021 r., na stronie szkoły oraz szkolnym fb

          Serdecznie zapraszamy

        • Ochrona cennych obszarów LSR poprzez zadbane szlaki turystyczne w dolinie Rospudy

        • Powiat Suwalski (beneficjent) wraz z niżej wymienionymi partnerami przedsięwzięcia zakończył realizację projektu/operacji pt. „Ochrona cennych obszarów LSR poprzez zadbane szlaki turystyczne w dolinie Rospudy” z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020.

          Celem operacji było:

          Zabezpieczenie obszarów LSR objętych formami ochrony przyrody przed degradacją przez nieukierunkowany ruch turystyczny w dolinie Rospudy i poprawa jakości infrastruktury turystycznej tego obszaru poprzez odnowienie części szlaków turystycznych oraz wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego doliny Rospudy do popularyzacji Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

          Czas wdrażania – 18 miesięcy. W ramach operacji zrealizowano następujące działania:

          • Odnowiono oznakowanie dwóch szlaków rowerowych: "Do Świętego Miejsca" (dł. 21,2 km, Dowspuda – Młynisko - Dowspuda) i "Fortyfikacje Pozycji Granicznej" (dł. 64 km, Dowspuda – Bolcie, gm. Wiżajny);

          Wspólnie z Nadleśnictwem Szczebra, Powiat Suwalski odnowił szlaki turystyczne znajdujące się na terenie realizacji operacji. Odnowione zostało zarówno oznakowanie malowane na drzewach jak również oznakowanie na słupkach. Uzupełniono brakujące słupki oraz tabliczki z oznakowaniem. Wymianę słupków realizowano z zastosowaniem innowacyjnego materiału ekologicznego, do którego produkcji użyto wyłącznie tworzyw pochodzących z recyklingu (tworzywa sztuczne i metale). Materiał gwarantuję trwałość, wysoką odporność na warunki atmosferyczne, a ponadto w przeciwieństwie do powszechnie używanej stali, nie powinien być obiektem kradzieży.

          • Zrealizowano promocję obszarów chronionych oraz odnowionych szlaków turystycznych poprzez:
            • wykonanie panoramy lotniczej VR, tj. aplikacji na PC i urządzenia mobilne zawierającej panoramy sferyczne wykonane z różnych wysokości (500 m - 1,6 m nad ziemią), w różnych rozdzielczościach (15000 - 200 mln pikseli);

          Panorama dostępna jest pod adresem: panorama.suwalski.pl

          Wykonana panorama jest kompleksowym opracowaniem wizualnym prezentującym walory przyrodnicze i krajobrazowe powiatu suwalskiego i Doliny Rospudy. Połączenie panoram lotniczych wykonanych na różnych wysokościach z opisami i galeriami fotografii z wybranych ciekawy punktów na opracowanej trasie, tworzy kompleksowy spacer wirtualny. Tego typu nowoczesne narzędzia promocji i informacji są efektywną formą komunikacji z turystami, ponieważ gwarantują szeroką dostępność na różnych urządzeniach oraz łatwość odtworzenia z każdego miejsca w kraju i na świecie.

          • wydanie dwóch typów kalendarzy;

          Powiat Suwalski w ramach niniejszego działania wydał kalendarze trójdzielne oraz kalendarze wielostronicowe na rok 2021 i 2022. Oba kalendarze zawierają fotografie prezentujące walory przyrodnicze obszaru Pojezierza Suwalsko –Augustowskiego, w szczególności dziedzictwo przyrodniczo kulturowe Doliny Rospudy. Dystrybucją kalendarzy zajmuje się Starostwo Powiatowe w Suwałkach oraz w mniejszym zakresie partnerzy projektu.

          • inicjatywy dodatkowe w zakresie ochrony środowiska, w tym:
            • piknik edukacyjno-rekreacyjny nad Rospudą, w tym wycieczka rowerowa i piesza z przewodnikami turystycznymi, spływ kajakowy, zajęcia animacji dla dzieci;

          Celem przedsięwzięcia było promowanie szlaków turystycznych w dolinie Rospudy, popularyzowanie obszarów chronionych na tym terenie i integracja mieszkańców regionu z tym terenem. Organizatorzy zapewnili różnego rodzaju atrakcje: od spływu kajakowego, wycieczkę rowerową po pieszą wędrówkę z przewodnikiem turystycznym.

          Grupa I uczestników udała się na spływ kajakowy na trasie Małe Raczki – Uroczysko Święte Miejsce nad Rospudą, Grupa II udała się na wycieczkę rowerową z przewodnikiem turystycznym na trasie: Małe Raczki – Raczki – Dowspuda – Jaśki – Uroczysko Święte Miejsce nad Rospudą - miejsce pikniku. Grupa III udała się  wycieczkę pieszą z przewodnikiem turystycznym z miejsca pikniku do Uroczyska Święte Miejsce nad Rospudą i powróciła na miejsce pikniku.

          W drugiej części wydarzenia, po powrocie wszystkich grup z wycieczek, zorganizowane zostało ognisko integracyjne, podczas którego przygotowano mały konkurs wiedzy o obszarach chronionych i szlakach turystycznych doliny Rospudy z upominkami (m. in. gadżety projektowe oraz kalendarz trójdzielny na 2022 rok), a dla najmłodszych uczestników zorganizowano różne gry i zabawy.

          • akcja sprzątania szlaków przedmiotowego obszaru z udziałem uczniów ze szkół z terenu powiatu suwalskiego

          Akcja sprzątania szlaków była zaplanowana jako wydarzenie jednodniowe i przeprowadzona została w okresie 16-18 czerwca 2021 roku. Całościowe działania odbywały się na odcinku od Gminy Raczki do Gminy Przerośl oraz we fragmencie Gminy Wiżajny (w ok. trójstyku granic). Ogółem udział wzięło 130 uczestników. Do akcji przystąpiły szkoły z terenu powiatu suwalskiego, z obszaru realizacji projektu, tj. z terenu gmin przez które przebiegają odnawiane powiatowe szlaki turystyczne:

          • Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Raczkach
          • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie
          • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie
          • Szkoła Podstawowa w Przerośli
          • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach
          • Zespół Szkół im. Gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie

          Dodatkowo Szkoła Podstawowa w Raczkach sprzątała teren gminy 23 czerwca br. a Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie 12 czerwca br. Odbiór zebranych śmieci przeprowadziły gminne firmy, jako wsparcie tej akcji i efekt dobrej współpracy pomiędzy samorządami. Organizację wydarzenia wsparło również Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko – Augustowskie”.

          Operacja była realizowana w partnerstwie z:

          • Nadleśnictwem Szczebra
          • Suwalską Organizacją Turystyczną
          • Zespołem Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie.
        • 35 biegi przełajowe im. gen. Ludwika Michała Paca

        • Już od 36 lat w Zespole Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie rozgrywane są tradycyjne biegi przełajowe. 27 września 2021 roku odbyła się XXXV edycja tych zawodów (w roku szkolnym 2020/21 biegi nie odbyły się z powodu pandemii).

          Biegi ukończyło 39 chłopców i 19 dziewcząt. Chłopcy rywalizowali na dystansie 1640m a dziewczęta – 1280.

          Wyniki biegów indywidualnych:

          Dziewczęta:

          I    Angelika Witkowska kl. III ahlw
          II   Monika Konopka kl. III ahlw
          III Julia Czapkowska kl. IV hw

          Chłopcy:

          I   Jakub Janewicz kl. I a
          II  Michał Karwowski kl. IIIG ahlw
          III  Maciej Denert  kl. II aw

          Wyniki drużynowe:

          I  Klasa III Gahlw    - 264 punkty
          II  Klasa III ahlw    - 248 punktów
          III  Klasa Ia        - 210 punktów

        • REKRUTACJA DO SŁUŻBY WOJSKOWEJ WŚRÓD UCZNIÓW

        • 1 września wszyscy uczniowie w Polsce wrócili do szkół po wakacyjnej przerwie. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach im. gen dyw. Józefa Leśniewskiego prowadzi nabór do terytorialnej służby wojskowej (tsw). Oferta służby wojskowej skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli 18. rok życia. Swój terytorialny plecak korzyści młodzież wzbogaci o kursy i szkolenia specjalistyczne, nowe przyjaźnie i znajomości, korzyści finansowe oraz możliwość udziału w elastycznym systemie szkoleń dołączając tym samym do swoich kolegów i koleżanek, którzy zasilają obecnie suwalski 12 batalion lekkiej piechoty. Zainteresowani służbą wojskową w Obronie Terytorialnej odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które jest przeznaczone dla osób bez przeszkolenia wojskowego oraz złożonej przysięgi wojskowej. Natomiast 8-dniowe szkolenie wyrównawcze dedykowane jest żołnierzom rezerwy.

          Oferta terytorialnej służby wojskowej skierowana jest do osób, którzy spełniają następujące warunki:

          1. Posiadają obywatelstwo polskie.2.Posiadają odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej.3.     Są pełnoletni.4.     Są niekarani za przestępstwo umyślne.

          Procedura rekrutacyjna jest bardzo prosta i obejmuje:

          1. Rejestrację na Resortowym Portalu Wojska Polskiego zostanzolnierzem.pl.  
          2. Złożenie wniosku o powołanie na szkolenie do Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Suwałkach.
          3. Stawiennictwo w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Suwałkach (siedziba WKU) oraz poddanie się badaniom lekarskim i psychologicznym (nie dotyczy żołnierzy rezerwy).
          4. Odbiór karty powołania na szkolenie.

          Najbliższe terminy szkoleń dla ochotników do terytorialnej służby wojskowej przedstawiają się następująco:

          1. 15.10 - 30.10.2021 r. lub  26.11 - 11.12.2021 r. - 16 - dniowe szkolenie podstawowe - przeznaczone dla osób bez złożonej przysięgi wojskowej i przeszkolenia wojskowego.
          2. 23.10 - 30.10.2021 r. lub  04.12 - 11.12.2021 r– 8 - dniowe szkolenie wyrównawcze - dedykowane żołnierzom rezerwy.

          Żołnierzowi w tsw, za każdy dzień ćwiczenia, przysługuje świadczenie pieniężne w wysokości 117,14 zł oraz 411 zł za gotowość do służby. Łącznie za odbycie dwóch dni ćwiczeń w miesiącu otrzymuje on kwotę 645,28 zł netto. Za 16-dniowe szkolenie podstawowe przysługuje około 2,5 tys. zł.

          Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach (WCR) to stosunkowo nowe rozwiązanie, które znacząco skraca procedury związane z powołaniem ochotników do wojska. Do tej pory kandydaci do służby w Wojsku Polskim wnioski o powołanie składali osobiście, odwiedzając WKU oraz za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom otwarty został trzeci kanał komunikacyjny – Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego www.zostanzolnierzem.pl. Z kandydatami, którzy zarejestrują się na portalu, nawiązany zostanie kontakt telefoniczny. Rekruter WKU zaprosi ochotnika do Wojskowego Centrum Rekrutacji, które swoje prace prowadzi raz w miesiącu. Najbliższe kwalifikacje do służby wojskowej w ramach WCR w Suwałkach planowane są na 23-24 września 2021 r.

          Informacje na temat procedur rekrutacji, terminów kolejnych szkoleń oraz szczegółów powołania do suwalskiego 12 batalionu lekkiej piechoty można uzyskać w WKU w Suwałkach, tel. 261347357 lub na stronie internetowej www.wkusuwalki.wp.mil.pl.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie
      • Dowspuda 10, 16-420 Raczki Poland
      • 87 5685 103